O czym myślę, patrząc w nocne niebo? Często o tym, jaki mały jest człowiek w porównaniu ze Wszechświatem, a przecież każdy jest centrum Wszechświata dla samego siebie. Jeszcze częściej o tym, że to samo niebo i te same gwiazdy – a jednocześnie takie inne – są nad miejscem, do którego tęsknię. I wtedy wspominam czasy, kiedy często i długo przypatrywałam się nocnemu niebu, które było tak blisko (zauważyliście, że na wsi niebo jest jakby niżej, niż w mieście?). Zawsze wtedy dziwiłam się, jak duże wrażenie wywiera na mnie ten widok, nocne powietrze i ta tajemnicza cisza… W 1997 roku pisałam o nocy Wigilii Bożego Narodzenia:

„I ciemno, i jasno. Z wysoka spoglądają mądre milczące gwiazdy. Spoglądają na swe odbicie w białym śniegowym lustrze, które tak samo mądrze milcząco się mieni. Dźwięczy mroźne powietrze, odzywa się jakby w samym sercu. Oddycha się tak lekko i tak ciężko – jak w dzieciństwie przed wielkim świętem – że chce się czy to gorzko nieskończenie płakać, czy to głośno szczęśliwie się śmiać na cały Boży świat.

…I widzę to Wielkie Święto. Na początku długie oczekiwanie, tak cudowne i tak trudne – pragnienie tajemnicy, pragnienie Boga, pragnienie miłości. Później – pachnące siano i śnieżnobiały opłatek w czarnych popękanych spracowanych starych dłoniach. I jeszcze później – milczysz, stojąc na progu, dusisz się mroźnym powietrzem, ślepniesz od blasku śniegu. I cały człowiek wydaje się takim malutkim pod tym czarnym wysokim niebem wyhaftowanym mieniącymi się gwiazdami!

I wiesz: w taką Noc narodził się Chrystus, w taką noc wszystko – możliwe i niemożliwe – może się zdarzyć. I wiesz: wszystko – i to niebo, i te gwiazdy, i śnieg, i cisza, w której słychać śpiew lasu, spadanie gałązek w śnieg i jakieś szeptanie, i te dłonie, i opłatek, i siano, i sama ty ze swoim pragnieniem i oczekiwaniem – wszystko to po to, by po nocy stał się Dzień: piękno, dotkliwe piękno Światła i jeszcze coś, tak nieporównanie małe w tym Dniu, po tej Nocy – ślady w śniegu…”

Tekst jest umiejscowiony w konkretnej porze roku, ale niezależnie od czasu, noc i nocne niebo z gwiazdami czy bez wywołują u mnie podobne uczucia.

winter-69927_1920

Reklamy